Zaniżony kosztorys- niestety częsta praktyka ubezpieczycieli

Jeśli nasz samochód został uszkodzony w wypadku, do którego doszło z winy innego uczestnika ruchu drogowego możliwe jest skorzystanie z  dwóch sposobów likwidacji szkody:

  • kosztorysowego lub
  • warsztatowego.

W pierwszym wariancie podstawą określenia wysokości odszkodowania w związku z uszkodzeniem pojazdu jest ocena uszkodzeń przez rzeczoznawcę wskazanego przez ubezpieczyciela. W dalszej kolejności określany jest rodzaj części zamiennych oraz wysokość stawki za roboczogodzinę, które są ujmowane w kosztorysie.

Natomiast warsztatowa likwidacja szkody polega na tym, że ubezpieczyciel zwraca rzeczywiste koszty naprawy na podstawie faktur i wówczas to warsztat rozlicza się bezpośrednio z ubezpieczycielem.


Kosztorys naprawy samochodu powinien być sporządzony według określonego schematu, a także zawierać szczegółową specyfikację czynności wykonanych przez warsztat. Powinien również zawierać informację dotyczącę kwoty, na którą oszacowano szkodę oraz związaną z nią naprawę pojazdu. 

Czyli w  kosztorysie powinny znaleźć się takie informacje, jak o:

  • liczba i rodzaj czynności wykonanych podczas naprawy przez mechanika,blacharza, lakiernika, itd.,
  • części podlegające wymianie oraz naprawie wraz z ich wyceną,
  • jakość części, które uwzględniono podczas tworzenia kalkulacji,
  • liczba, rodzaj i stawka roboczogodzin koniecznych do przeprowadzenia naprawy pojazdu.

Niestety Towarzystwa Ubezpieczeniowe stosują różne metody, aby zaniżyć kosztorys naprawy pojazdu, np. w przypadku gdy auto jest starsze, a uszkodzenia duże orzeka się szkodę całkowitą, czyli ubezpieczyciel zazwyczaj wykazuje, że koszty naprawy przewyższają wartość pojazdu sprzed wypadku, a poszkodowany otrzymuje zaniżone odszkodowanie oraz wrak, z którym często nie wie co zrobić.

Z kolei w przypadku stwierdzenia szkody częściowej ubezpieczyciele zaniżają koszty naprawy poprzez:

  • amortyzację części/stopień zużycia uszkodzonych części pojazdu,
  • zaniżanie kosztów robocizny,
  • stosowanie do wyceny tanich zamienników.

Nasze kilkuletnie doświadczenie w tym zakresie wskazuje, że 90% kosztorysów napraw sporządzanych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe są zaniżone!!

Znamy specyfikę działania towarzystw ubezpieczeniowych i mamy doświadczenie w prowadzeniu tego typu spraw, dzięki czemu możliwe uzyskanie pełnej wysokości odszkodowania.


Dlatego też :
Nie zgadzaj się nigdy na to, co proponuje Towarzystwo Ubezpieczeniowe, bo na 90% zaniżono odszkodowanie za uszkodzony pojazd!
Nie podpisuj ugody przed wypłaceniem kwoty bezspornej!

Wyślij nam swój kosztorys, a dowiesz się jaką kwotę możemy Ci dopłacić!
Analiza jest BEZPŁATNA!!


Godziny otwarcia


Poniedziałek - piątek9.00 - 18.00
Sobota10.00 - 14.00
NiedzielaNieczynneGłówna siedziba firmy


ul. Wojska Polskiego 26

28-100 Busko-Zdrój


+48 795 464 493


kontakt@legisratios.pl

O nas

Świadczymy pomoc w zakresie dochodzenia świadczeń niewypłaconych lub też wypłaconych, ale zaniżonych w związku z poniesionymi szkodami będącymi następstwem wypadku komunikacyjnego (jako pasażer, pieszy, rowerzysta); wypadku w pracy, podczas pracy w rolnictwie czy też upadku na śliskim/uszkodzonym chodniku. Pomagamy także w walce z bankami w odzyskaniu prowizji przy wcześniej spłaconym kredycie czy też przy kredytach frankowych. Również pomagamy przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej   , którzy potrzebują natychmiastowej pomocy przed egzekucją.


Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.