Spłaciłeś/aś wcześniej kredyt konsumencki? W grudniu 2011 r. weszła w życie ustawa o kredycie konsumenckim, która była implementacją unijnej dyrektywy. Artykuł 49 tej ustawy mówi, że jeśli konsument spłaca kredyt konsumencki , to bank musi się z nim rozliczyć, tj.zwrócić proporcjonalną część poniesionych kosztów. Jeśli kredyt zaciągnięty był np. na dwa lata, a spłacony po roku, do klienta powinna wrócić połowa kosztów: odsetek, składek na ubezpieczenie pożyczki (jeśli polisa była dołączona) oraz prowizji. Problem dotyczył właśnie prowizji, albowiem banki utrzymywały przez lata, że prowizja nie jest powiązana z okresem kredytowania (to opłata jednorazowa na poczet kosztów związanych z udzieleniem pożyczki) i dlatego jej nie rozliczały.
W 2016 r. w tej sprawie interweniowały UOKiK i Rzecznik Finansowy, które stały na stanowisku, że prowizja podlega proporcjonalnemu rozliczeniu. Niestety bez skutku. W końcu sądy, które też nie wiedziały jak miały w takich sprawach orzekać, zwróciły się o interpretację do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wypowiadał się w tej sprawie, bo ustawa o kredycie konsumenckim była przeniesieniem do polskiego prawa unijnych regulacji). A ten we wrześniu 2019 r. orzekł, że banki prowizję muszą zwracać.
Gotowość do wypłacenia zwrotów metodą liniową zadeklarowały: Alior Bank, BNP Paribas, Credit Agricole Bank Polska, Getin Noble Bank, Idea Bank, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Nest Bank, PKO BP, Pekao SA, Santander Bank Polska, Santander Consumer Bank i Volkswagen Bank Polska.
Banki interpretują w/w wyrok TSUE na trzy sposoby. Pierwszy to zwrot prowizji w przypadku umów zawartych po 18 grudnia 2011 r., a więc od wejścia w życie ustawy o kredycie konsumenckim. Drugi pogląd jest taki, że zwrot prowizji obejmuje kredyty spłacone przed terminem dopiero po ogłoszeniu wyroku, a więc po 11 września 2019 r. Trzeci, który przyjął np. BNP Paribas, jest taki, że zwrot obejmuje kredyty udzielone od maja 2016 r. Skąd akurat taka data? Choć bank tego nie wyjaśnił, zapewne chodzi o podjęte wówczas wspólne działania UOKiK i Rzecznika Finansowego przypominające bankom o konieczności rozliczania się z klientami również z prowizji.
Warto pamiętaż, że kredytem konsumenckim może być pożyczka, kredyt gotówkowy , kredyt konsolidacyjny gotówkowy, kredyt ratalny z oprocentowaniem wyższym niż 0, kredyt celowy np. samochodowy (nie może być wyższa niż 255 550 zł lub równowartości w obcej walucie) . Nie jest nim natomiast kredyt studencki, bo ma on oprocentowanie niższe niż powszechnie stosowane czy też kredyt ratalny 0 proc i nie moze mieć związku z działalnośćią gospodarczą.
Jeśli nie wiesz jak się do tego zabrać, albo bank odmówił już zwrotu prowzji - zwróć się do nas!