OPÓŹNIONY LOT

Przepisy dotyczące opóźnionych lotów w Europie

Jako pasażera chronią Cię przepisy Rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 roku, w których ustanowiono wspólne zasady odszkodowania i pomocy w przypadku dużego opóźnienia lotów. W przypadku opóźnionych lotów, odbywających się z UE lub do UE masz prawo do odszkodowania w wysokości nawet do 600 €, dzięki Rozporządzeniu WE 261/2004, które zawiera rygorystyczne przepisy dotyczące praw pasażerów. Według tego Rozporządzenia należy Ci się odszkodowanie , jeśli:

 • przylecisz do miejsca docelowego ponad 3 godziny później niż planowano
 • gdy opóźniony lot miał miejsce nie więcej niż 3 lata temu
 • do opóźnienia doszło z winy przewoźnika 
 • przynajmniej jedno z lotnisk - startu lub lądowania - znajduje się na terenie Unii Europejskiej, a lot jest obsługiwany przez przewoźnika zarejestrowanego w UE
 • lotnisko startu znajduje się na terenie Unii Europejskiej, a lot jest obsługiwany przez przewoźnika niezarejestrowanego w UE
 • nie ma przy tym znaczenia czy linia lotnicza zapewniła vouchery na żywność/napoje

Ile Ci się należy, gdy Twój lot jest opóźniony?

W przypadku lotów objętych europejskim prawem WE 261 każdy lot opóźniony o więcej niż trzy godziny uprawnia Cię do rekompensaty finansowej.

Wysokość odszkodowania za opóźniony lot zależy od kilku czynników, w tym także od tego, jak długie było opóźnienie oraz od długości Twojej trasy. 


Odszkodowania dla osób podróżujących służbowo i urzędników państwowych

Wiele osób uważa, że to ich pracodawca będzie uprawniony do odszkodowania za opóźnienie w podróży służbowej, co nie jest jednak prawdą.

W rzeczywistości  pasażer, który doznał niedogodności, jest uprawniony do otrzymania odszkodowania za opóźnienie lotu, a nie osoba, która zapłaciła za bilet. Jest to ogólna zasada określona w rozporządzeniu UE w sprawie praw pasażerów linii lotniczych w przypadku poważnych opóźnień, odwołań i przypadków nadmiernej rezerwacji lotów. Nie ma znaczenia, czy jesteś pracownikiem firmy z sektora prywatnego, czy urzędnikiem państwowym.


Prawo do opieki: posiłki, napoje i zakwaterowanie

Kiedy utkniesz na lotnisku, czekając na linię lotniczą, aż przywróci Twoją podróż na właściwe tory, zgodnie z Rozporządzeniem europejskim WE 261, przysługuje Ci prawo do szeregu niezbędnych Ci rzeczy, w zależności od szczegółów Twojego lotu. W trakcie opóźnienia przewoźnik musi zapewnić posiłki i napoje, a także dostęp do komunikacji, w tym dwóch rozmów telefonicznych, faksów oraz e-maili. Jeśli nocleg jest konieczny, przewoźnik lotniczy musi zapewnić Ci zakwaterowanie w hotelu , a takżę transport pomiędzy lotniskiem a miejscem zakwaterowania.


Co robić, gdy Twój lot jest opóźniony?

Zachowaj wszystkie dokumenty podróży

 • Dokumenty lotnicze: karta pokładowa, potwierdzenie rezerwacji, bilet elektroniczny (e-ticket), zawiadomienie o opóźnieniu itd.
 • Wydatki: taksówka, nocleg, posiłki, napoje itd.

Zapisz dane lotu

 • Numer lotu
 • Harmonogram lotu (zaplanowany czas odlotu i przylotu)
 • Długość opóźnienia (faktyczny czas odlotu I przylotu)

Postaraj się dowiedzieć, jaka jest przyczyna opóźnienia

 • Zapytaj personel pokładowy
 • Sprawdź warunki pogodowe
 • Sprawdź, czy inne loty również są opóźnione/odwołane


Zgłoś roszczenie o odszkodowanie.


Zwykle linie lotnicze odmawiają wypłaty, tłumacząc się najczęściej okolicznościami , na które nie mają wpływu.

W związku z tym- zgłoscie się do nas!

Godziny otwarcia


Poniedziałek - piątek9.00 - 18.00
Sobota10.00 - 14.00
NiedzielaNieczynneGłówna siedziba firmy


ul. Wojska Polskiego 26

28-100 Busko-Zdrój


+48 795 464 493


kontakt@legisratios.pl

O nas

Świadczymy pomoc w zakresie dochodzenia świadczeń niewypłaconych lub też wypłaconych, ale zaniżonych w związku z poniesionymi szkodami będącymi następstwem wypadku komunikacyjnego (jako pasażer, pieszy, rowerzysta); wypadku w pracy, podczas pracy w rolnictwie czy też upadku na śliskim/uszkodzonym chodniku. Pomagamy także w walce z bankami w odzyskaniu prowizji przy wcześniej spłaconym kredycie czy też przy kredytach frankowych. Również pomagamy przedsiębiorcom w trudnej sytuacji finansowej   , którzy potrzebują natychmiastowej pomocy przed egzekucją.


Funkcja dostępna tylko dla zalogowanych.